Conjugarea verbelor a vrea și a voi

Conjugarea verbelor a vrea și a voi
Modurile personale

Modul indicativ

PrezentImperfectPerfect simplu
Eu vreau – Eu voiesc
Tu vrei – Tu voiești
El/ Ea vrea – El/ Ea voiește
Noi vrem – Noi voim
Voi vreți – Voi voiți
Ei/ Ele vor – Ei/ Ele voiesc
Eu vream – Eu voiam
Tu vreai – Tu voiai
El/ Ea vrea – El/ Ea voia
Noi vream – Noi voiam
Voi vreați – Voi voiați
Ei/ Ele vreau – Ei/ Ele voiau
Eu vrui – Eu voii
Tu vruși – Tu voiși
El/ Ea vru – El/ Ea voi
Noi vrurăm – Noi voirăm
Voi vrurăți – Voi voirăți
Ei/ Ele vrură – Ei/ Ele voiră
Perfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Eu am vrut – Eu am voit
Tu ai vrut – Tu ai voit
El/ Ea a vrut – El/ Ea a voit
Noi am vrut – Noi am voit
Voi ați vrut – Voi ați voit
Ei/ Ele au vrut – Ei/ Ele au voit
Eu vrusesem – Eu voisem
Tu vruseseși – Tu voiseși
El/ Ea vrusese – El/ Ea voise
Noi vruseserăm – Noi voiserăm
Voi vruseserăți- Voi voiserăți
Ei/ Ele vruseseră – Ei/ Ele voiseră
Eu voi vrea – Eu voi voi
Tu vei vrea – Tu vei voi
El/ Ea va vrea – El/ Ea va voi
Noi vom vrea – Noi vom voi
Voi veți vrea- Voi veți voi
Ei/ Ele vor vrea – Ei/ Ele vor voi
Eu voi fi vrut – Eu voi fi voit
Tu vei fi vrut – Tu vei fi voit
El/ Ea va fi vrut – El/ Ea va fi voit
Noi vom fi vrut – Noi vom fi voit
Voi veți fi vrut- Voi veți fi voit
Ei/ Ele vor fi vrut – Ei/ Ele vor fi voit

Modul conjunctiv

PrezentPerfect
Eu să vreau – Eu să voiesc
Tu să vrei – Tu să voiești
El/ Ea să vrea – El/ Ea să voiască
Noi să vrem – Noi să voim
Voi să vreți- Voi să voiți
Ei/ Ele să vrea – Ei/ Ele să voiască
Eu să fi vrut – Eu să fi voit
Tu să fi vrut – Tu să fi voit
El/ Ea să fi vrut – El/ Ea să fi voit
Noi să fi vrut – Noi să fi voit
Voi să fi vrut- Voi să fi voit
Ei/ Ele să fi vrut – Ei/ Ele să fi voit

Modul condițional-optativ

PrezentPerfect
Eu aș vrea – Eu aș voi
Tu ai vrea – Tu ai voi
El/ Ea ar vrea – El/ Ea ar voi
Noi am vrea – Noi am voi
Voi ați vrea- Voi ați voi
Ei/ Ele ar vrea – Ei/ Ele ar voi
Eu aș fi vrut – Eu aș fi voi
Tu ai fi vrut – Tu ai fi voit
El/ Ea ar fi vrut – El/ Ea ar fi voit
Noi am fi vrut – Noi am fi voit
Voi ați fi vrut- Voi ați fi voit
Ei/ Ele ar fi vrut – Ei/ Ele ar fi voit

Modul imperativ

Pozitiv
Voiește

Modurile nepersonale

Modul infinitiv

PrezentPerfect
a vrea – a voia fi vrut – a fi voit

Modul participiu

M.F.
Vrut
Vruți
Vrută
Vrute

Modul gerunziu

vrând – voind

Modul supin

(de) vrut – (de) voit

Sursa: Ion Popescu – Limba Română, Editura didactică și pedagogică București 1988 – Conjugarea verbelor a vrea și a voi

A fost articolul de ajutor?

2 / 0

Lasă un comentariu

%d blogeri au apreciat: