Diateza pasivă. Conjugarea verbelor la diateza pasivă

Diateza pasivă

Diateza pasivă se formează din verbul a fi și participiul verbului de conjugat și arată că acțiunea exprimată de verb, săvârșită de altcineva, este suferită de subiect.

Verbul a fi se conjugă la toate modurile și timpurile, iar participiul verbului de conjugat se schimbă după gen și număr, acordându-se cu subiectul.

Conjugarea verbului a fi evidenţiat

Modurile personale

Modul indicativ

Timpul prezent
sunt evidențiat(ă)
ești evidențiat(ă)
este evidențiat(ă)
suntem evidențiați(te)
sunteți evidențiați(te)
sunt evidențiați(te)
Timpul imperfect
eram evidențiat(ă)
erai evidențiat(ă)
era evidențiat(ă)
eram evidențiați(te)
erați evidențiați(te)
erau evidențiați(te)
Timpul perfect simplu
fui evidențiat(ă)
fuși evidențiat(ă)
fuse evidențiat(ă)
furăm evidențiați(te)
furăți evidențiați(te)
fură evidențiați(te)
Timpul perfect compus
am fost evidențiat(ă)
ai fost evidențiat(ă)
a fost evidențiat(ă)
am fost evidențiați(te)
ați fost evidențiați(te)
au fost evidențiați(te)
Timpul mai mult ca perfect
fusesem evidențiat(ă)
fuseseși evidențiat(ă)
fusese evidențiat(ă)
fuseserăm evidențiați(te)
fuseserăți evidențiați(te)
fuseseră evidențiați(te)
Timpul viitor
voi fi evidențiat(ă)
vei fi evidențiat(ă)
va fi evidențiat(ă)
vom fi evidențiați(te)
veți fi evidențiați(te)
vor fi evidențiați(te)
Timpul viitor anterior
voi fi fost evidențiat(ă)
vei fi fost evidențiat(ă)
va fi fost evidențiat(ă)
vom fi fost evidențiați(te)
veți fi fost evidențiați(te)
vor fi fost evidențiați(te)

Modul conjunctiv

Timpul prezent
să fiu evidențiat(ă)
să fii evidențiat(ă)
să fie evidențiat(ă)
să fim evidențiați(te)
să fiți evidențiați(te)
să fiu evidențiați(te)
Timpul perfect
să fi fost evidențiat(ă)
să fi fost evidențiat(ă)
să fi fost evidențiat(ă)
să fi fost evidențiați(te)
să fi fost evidențiați(te)
să fi fost evidențiați(te)

Modul condițional-optativ

Timpul prezent
aș fi evidențiat(ă)
ai fi evidențiat(ă)
ar fi evidențiat(ă)
am fi evidențiați(te)
ați fi evidențiați(te)
ar fi evidențiați(te)
Timpul perfect
aș fi fost evidențiat(ă)
ai fi fost evidențiat(ă)
ar fi fost evidențiat(ă)
am fi fost evidențiați(te)
ați fi fost evidențiați(te)
ar fi fost evidențiați(te)

Modul imperativ

Pozitiv
fii evidențiat(ă)
fiți evidențiați(te)
Negativ
nu fi evidențiat(ă)
nu fiți evidențiați(te)

Modurile nepersonale

Modul infinitiv

Timpul prezent
a fi evidențiat(ă)
Timpul perfect
a fi fost evidențiat(ă)

Sursa: Ion Popescu – Limba Română, Editura didactică și pedagogică București 1988 – Diateza pasivă. Conjugarea verbelor la diateza pasivă

A fost articolul de ajutor?

0 / 0

Lasă un comentariu

%d blogeri au apreciat: